Yavuz Aktunç İstanbul Anadolu Adliyesi Dergisi Röportajı

Yavuz Aktunç İstanbul Anadolu Adliyesi Dergisi Röportajı

Milli sporcu olan Kickboks ve Fitness Antrenörü Yavuz  AKTUNÇ ile yapılan Söyleşi

 

Spor, insanların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirmeleri için gerekli bir faaliyettir. Spor, bedeni güçlendirdiği kadar ruh gelişimini de olumlu etkiliyor. Günümüzde yeterince hareket edilmediği için her yıl milyonlarca insan yaşamını yitiriyor. Özellikle yargı mensupları, işlerinin çoğunu oturarak yaptıkları için obezite, şeker, tansiyon, bel-boyun fıtığı,  kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalıklara sıkça yakalanmaktadırlar. Bu bakımdan milli sporcu ve fitness hocası olan Yavuz Aktunç ile yapmış olduğumuz söyleyişiyi sunuyoruz…

 

 

DERGİ:  Yavuz Bey, kendinizden ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

 

Y.AKTUNÇ: 15 yıldır profesyonel olarak Uzakdoğu sporları yapıyorum. Kickboks dalında Dünya şampıyonu oldum, diğer Uzakdoğu sporlarında da çok sayıda Türkiye şampıyonlukları elde ettim. 2008’de kurduğum kulübümde bir yandan spor organizasyonları yapıp diğer yandan da genç sporcular yetiştirmekteyim. Salonumuzda kickboks , boks ve fitness branşları mevcuttur.Temel misyonumuz, her kesimden insanlara sporu sevdirerek spor ve beden eğitimi bilincini yerleştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, sağlıklı bir topluma katkı sağlamak ve hizmetlerimizi en uygun ekonomik koşullarda sunmaktır.Özellikle gençlere sporu sevdirip boş vakitlerini bu yönde geçirmelerini sağlayıp , kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmaya gayret ediyoruz.

 

DERGİ:  Fitnes eğitimi sırasında sporcular en çok hangi hareketleri yaparken zorlanıyor?

 

Y.AKTUNÇ:  İstasyon diye tabir ettiğimiz güç ve kuvvet antrenmanında zorlanıyorlar. Bu antrenman ara vermeden tüm kas gruplarını çalıştıran aletlerde sporcuların dönüşümlü çalışmasıdır. Ve tabi ki herkesin şikayetçi olduğu karın ve bel bölgesini çalıştıran hareketlerdir.

 

 DERGİ: Peki dövüş sporları da kilo vermede diğer sporlar kadar etkili midir?

 

Y.AKTUNÇ:  Hem de fazlasıyla. Çünkü yaptığımız antrenmanlarda bütün kas gruplarının çalıştığını söyleyebilirim. Bu sayede fit bir vücuda da sahip oluyorsunuz.

 

DERGİ: Günümüzde insanlar spor salonlarına gitmeye vakit bulamıyor, onlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

 

Y.AKTUNÇ: Öncelikle beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Daha sonra günlük hayatta kısa mesafeleri araçla gitmek yerine yürümelerini, her gün düzenli olarak en az 3 km yürüyüş yapmalarını, masa başında otururken ara sıra bacakları hareket ettirerek karın kaslarını çalıştırmalarını ve bol su içmelerini tavsiye ediyorum.

 

 

 DERGİ:  Size son bir sorumuz daha olacak, kısa sürede forma girmek için bize temel 10 kural söyleyebilir misiniz?

 

Y.AKTUNÇ:  Şöyle diyebilirim. Sağlıklı bir bünye için beslenme % 70, antrenman ise % 30 etkilidir. Öncelikli olarak beslenmemize dikkat ederek daha sonra da düzenli antrenman yaparak kısa sürede istediğimiz forma girebiliriz. Bunun için 10 altın kuralı şöyle sıralayabiliriz:

 

1.   Günlük en az 30 dakikalık tempolu yürüyüş yapın.

 

2.   Evde ve işyerinde hareket yapmak için her bahaneyi değerlendirin.


3.   Kalorisi yüksek besinleri, az kalorililerle değiştirin (Örneğin kahve içmeyi herkes sever, şekerli kremalı bir kahve yerine, sevdiğimiz kahveyi kremasız ve şekersiz içmeyi deneyebiliriz). 

4.   Akşam saat 18.00 den sonra yemek ve abur cubur yememeliyiz.

 

5.   Günlük düzenli ve yeteri kadar uyumalıyız (Uykudan kaynaklanan problemler tüm hayatımızı etkiler, iştah düzensizliği, konsantrasyon bozukluğu ve kronik yorgunluklar gibi).

 

6.   Her öğünde bol miktarda su içmeye kendinizi zorlayın.

 

7.   Porsiyonlarınızı küçültün, doymadan sofradan kalkmayı alışkanlık haline getirin.

 

8.   Karbonhidratlı ve yağlı yemeklerden uzak durun.

 

9.   Yavaş yemek yiyin.

 

10. Düzenli kahvaltı yapın.

 

DERGİ:  Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 

Y.AKTUNÇ:  Ben teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın…

 

DİĞER Son Haberler